Prodej bytu v DV 2+1, 75m2 Praha Vinohrady

09.02.2022

Prodej bytu 2+1  družstevní vlastnictví - zapsané na LV věcným břemenem práva užívání

KUPNÍ CENA 7 790 000 Kč

Představujeme Vám prodej bytu s  dispozicí 2+1, 75m2 v nejoblíbenější pražské čtvrti Vinohrad, na rohu nám. Jiřího z Poděbrad. 


Byt je umístěný ve 4. patře cihlového domu bez výtahu.  Byt prošel celkovou nákladnou rekonstrukcí v roce 2018, nové jsou rozvody vody, odpadu, nová je elektřina, plastová okna, dřevěné podlahy. V bytě je nová kuchyňská linka s vestavenými spotřebiči, dvě  koupelny s toaletou. V jedné z koupelen je sprchový kout, ve druhé koupelně je rohová vana s vířivkou. K dispozici jsou dvě  neprůchozí ložnice, každá o velikosti 20m2 s vestavěnými skříněmi, v bytě je dále šatna a navíc na patře i samostatná komora. V bytě jsou v každém pokoji včetně kuchyně zásuvky s ethernetovou sítí. Kabelový Vodafone (exUPC) internet umožňuje rychlost až 500 Mb/s.

Dle stanov družstva může být nový členem jak fyzická, tak právnická osob

Anuita je splacena, náklady na bydlení, včetně průměrných spotřeb elektřiny a plynu, vychází na 3800Kč měsíčně.

Byt je umístěn v bytovém domě ve spoluvlastnictví fyzických osob, je ve správě Bytového družstva Žižkov  https://www.bdzizkov.cz/  a jeho právní stav je vymezený věcným břemenem užívání ve prospěch bytového družstva. Více informací o družstevním bytě s právem užívání zapsaný věcným břemenem na LV domu najdete níže. 

Lokalita v bezprostřední blízkosti náměstí Jiřího z Poděbrad nabízí bydlení v jedné z nejoblíbenějších pražských rezidenčních čtvrtí.

Financování bytu formou hypotéky je možné na základě zástavy jinou nemovitostí. 


odkaz na 3D scan nemovitosti -nutno zkopírovat do vyhledavače

https://my.matterport.com/show/?m=p8BisVHjxbA&hl=1

Právní výklad Družstevního bytu zapsaný věcným břemenem užívání

Transformace bytových družstev

Družstevní byt nemusí vždy patřit družstvu - ADOL Monitor - dražby, exekuce, insolvence, inzerce 

Před rokem 1989 se bytový fond rozrůstal o byty, které vznikaly jako půdní vestavby a nástavby v bytových domech. Tuto výstavbu často realizovala bytová družstva za finanční a úvěrové podpory státu a bank. Bohužel ne vždy se stala bytová družstva, po vzniku nových jednotek, také spoluvlastníky budov a pozemků pod budovami. Díky měnící se legislativě se v roce 1992 rozhodlo o transformaci bytových družstvech - viz. zákon č. 42/1992 Sb.

Jednotky, které byly takto historicky vybudovány, mají v Katastru nemovitostí odlišné vlastníky a družstvu na těchto jednotkách vzniklo ze zákona tzv. věcné břemeno. Byty má tedy v užívání družstvo a náklady s tím spojené platí vlastníkům nemovitosti. Stejně tak se podílí na opravách nemovitosti, ale to se již může lišit dle dohody družstva s majiteli. Družstevní byty pak obývají družstevníci s nájemní smlouvou a platí klasické nájemné družstvu.

Zajímavé, že? Pokud si takový byt budete chtít ověřit na Katastru zjistíte, že vlastníkem bytu není družstvo, ale podle zápisu v části "C" ověříte, že jde o právě zmiňovaný stav. 

_________________________________________________

Rozdíl mezi "klasickým" členstvím v družstvu s členstvím v družstvu, kde je zřízeno věcné břemeno je v tom, že ve druhém typu členství je ze zákona posílena jistota člena družstva, že o právo užívání družstevního bytu nepřijde ani v případě zániku družstva, ani v případě zániku členství v družstvu. Viz §27 odst.3 zákona č. 72/1994 Sb. - o vlastnictví bytů: "Věcné břemeno vzniklé podle zvláštních předpisů zaniká nabytím vlastnictví k bytu, popřípadě se omezuje v rozsahu odpovídajícímu převedenému bytu. V případě zániku družstva bez právního nástupce vzniká dnem zániku družstva ve prospěch dosavadního nájemce bytu pořízeného podle odstavce 1 věcné břemeno. Toto věcné břemeno přechází ve stejném rozsahu na jeho právního nástupce. Obdobné věcné břemeno ve stejném rozsahu a s právem přechodu na každého dalšího právního nástupce vzniká ve prospěch nájemce bytu v případě ukončení jeho členství v družstvu. Obsahem věcného břemene je 2 právo užívat byt a společné prostory, a to ve stejném rozsahu, jaký byl sjednán mezi nájemcem a družstvem. Pro užívání platí přiměřeně ustanovení občanského zákoníku o nájmu družstevních bytů. Ustanovení § 151n odst. 3 občanského zákoníku platí přiměřeně. Ustanovení § 23 platí obdobně.